Andersson&Sjöblom Technical Management

Om oss

Andersson&Sjöblom Technical Management

Hösten 2012 bildades konsultbolaget ASTM AB i Sverige med inriktning att vara tekniskt stöd inom byggbranschen med bostads-, anläggnings- och kraftsektorn som huvudinriktning. Syftet var att bygga upp ett bolag med hög teknisk kunskap inom alla byggskeden och flexibilitet att kunna arbeta som investerare och entreprenör i olika uppdrag. ASTM ABs ledord är att ta betalt för det man levererar och inte den tid som läggs ner för en uppgift.

Andersson&Sjöblom Technical Management

I juni 2016 bildades ASTM d.o.o. Beograd för att med samma filosofi arbete på marknaden i Balkan och med kunskaps utbyte från ASTM AB.

I slutet av januari 2017 bildades ASTM Group, dit både ASTM AB och ASTM d.o.o. Beograd tillhör.

Under våren 2018 bildades ASTM d.o.o. Banja Luka för att stötta ASTM Group och bolagets kunder med teknisk administration.

Andersson&Sjöblom Technical Management

Kundrelationer

ASTM värnar om nära och trygga relationer med sina kunder. Detta nås genom regelbunden kontakt, levererade resultat av högsta kvalitet och tillmötesgående arbetssätt. Vår personalomsättning är minimal vilket även det leder till långsiktiga, nära relationer.

Framtidsplaner

Under de närmaste åren kommer ASTM Group att utökas med flera bolag som kommer ha sina säten i olika delar av Europa. Samtliga bolag kommer att jobba efter filosofin att med hög kunskap och flexibilitet hjälpa sina kunder med tekniskt stöd och administration inom de olika byggskedena för ett projekt.

Alla bolag i gruppen kommer att arbeta efter ASTMs värderingar och stötta sina kunder med tekniskt och administrativt stöd av högsta kvalitet genom alla byggnationsfaser.

Andersson&Sjöblom Technical Management
Andersson&Sjöblom Technical Management
Andersson&Sjöblom Technical Management

OM OSS

Vår personal

ASTM AB

Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2015

Jouni Stenman

VP | Technical Manager
Phone +46 (0) 725 651 603 Mail jouni.stenman@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2019

Anna Andrén

Finance Manager
Phone +46 (0) 704 202 255 Mail anna.andren@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2014

Katrin Munk

HR Coordinator | Technical Administration Consultant
Phone +46 (0) 735 785 226 Mail katrin.munk@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Sten Rodenstam

Market Planning Consultant | Technical Manager
Phone +46 (0) 738 035 144 Mail sten.rodenstam@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2015

Nils-Olov Karlsson

Technical Manager
Phone +46 (0) 725 650 049 Mail nils-olov.karlsson@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2016

Jonas Strömvall

Technical Manager
Phone +46 (0) 725 650 111 Mail jonas.stromvall@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2017

Damir Hajdarevic

Technical Manager
Phone +46 (0) 705 502 582 Mail damir.hajdarevic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2017

Jan Tojkander

Subconsultant Technical Manager
Phone Mail jan.tojkander@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018

Andreas Faye-Wevle

Technical Manager
Phone +46 (0) 727 327 835 Mail andreas.faye-wevle@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018

Lars Strömvall

Technical Manager
Phone +46 (0) 722 021 827 Mail lars.stromvall@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2019

Daniel Ekberg

Technical Manager
Phone +46 (0) 702 463 121 Mail daniel.ekberg@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2017

Nevena Basic

Technical Manager
Phone +46 (0) 705 650 521 Mail nevena.basic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2019

Per-Åke Josefsson

Technical Manager
Phone +46 (0) 702 504 453 Mail per-ake.josefsson@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018

Tanja Simikic

Technical Manager
Phone +46 (0) 725 329 157 Mail tanja.simikic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018

Petar Petrovic

Technical Manager
Phone +46 (0) 725 143 903 Mail petar.petrovic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Nic Ramstedt

Technical Manager
Phone +46 (0) 070 237 77 14 Mail nic.ramstedt@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Peter Karlsson

Technical Manager
Phone +46 (0) 70 235 54 40 Mail peter.karlsson@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2017

Ivan Jeremic

Infrastructure Surveyor
Phone +46 (0) 725 650 109 Mail ivan.jeremic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018

Aleksandar Savic

Infrastructure Surveyor
Phone +46 (0) 725 650 015 Mail aleksandar.savic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2015

Mona Sjöblom

Administrative secretary
Phone +46 (0) 725 657 400 Mail mona.sjoblom@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management

Bli en del av vårt team

Bli en del av vårt team Vi är i ständigt behov av att utöka vårt team med erfarna ingenjörer att delta i spännande projekt.

ASTM d.o.o Beograd

Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Sten Rodenstam

Market Planning Manager | Acting VP
Phone +46 (0) 738 035 144 Mail sten.rodenstam@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Milos Kovacevic

Technical Manager
Phone +46 (0) 702 898 882 Mail milos.kovacevic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Jovana Jelic

Technical Manager
Phone +46 (0)21 120 488 Mail jovana.jelic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2018

Jelena Tomasevic

Technical Administration Consultant
Phone +381 (0) 601 554 416 Mail jelena.tomasevic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management
Från 2020

Borko Bulajic

Subconsultant Technical Manager
Phone - Mail borko.bulajic@astm.se
Andersson&Sjöblom Technical Management

Bli en del av vårt team

Bli en del av vårt team Vi är i ständigt behov av att utöka vårt team med erfarna ingenjörer att delta i spännande projekt.

ASTM d.o.o Banja Luka

Emil Skärås

Vid åtta års ålder började en ny racingkarriär. Något som senare skulle komma att bli mer än bara en hobby. Emil har de senaste åren tillbringat en hel del tid på gokartbanor runt om i Europa för att slå sig in i den absoluta världseliten. 2019 blev en riktig fullträff där alla år av hård träning gav resultat och han lyckades ta EM-Guld och ett VM-brons. Han påbörjade också att köra bilracing där han körde italienska GT Endurance och blev 2: a i den serien.

Nu står Emil inför nya utmaningar där han under 2020 kommer att gå över till att börja tävla helt i GT-racing (bil med tak) och kommer att köra ett mästerskap som gynnar huvudmålet med hela Emils satsning. Att bli en professionell fabriksförare och kunna vinna lopp som Le Mans 24H.

VSK Ladies

VSK Fotboll är en klubb som bildades 1904, vår paroll är stadens lag. Vi bedriver verksamhet för barn, ungdomar, dam & herr och engagerar oss i flertalet sociala hållbarhetsaktiviteter. En stor och bred ungdomsverksamhet fortsätter sedan i elitförberedande verksamhet som sedan renderar i ett seniorlag herr i superettan och ett damlag med ambitioner att klättra i seriesystemen för att vara ledande i västmanland över tid.

Våra värdeord är glädje, ansvar och gemenskap som vi efterlever från de allra minsta till våra seniorer.

VSK Dam är nytt för året och ambitionerna är tydliga, vi ska bygga en verksamhet som övertid kan etablera sig i elitfotbollen. Detta vill vi göra tillsammans med övriga västmanländska klubbar och våra viktiga partners. Det är viktigt för VSK Fotboll med jämlikhet och skapar därför förutsättningar även för flick och dam att kunna bli så bra som möjligt

Andersson&Sjöblom Technical Management Andersson&Sjöblom Technical Management
Andersson&Sjöblom Technical Management